22 Eylül 2014 Pazartesi

Kitap Kurtları Blog Tur|| Geek Kız- Holly Smale| Kitap Yorumu+ Geek Nedir?


 Kitap: Geek Girl
Yazar: Holly Smale
Tür:  Young Adult, Contemporary
Yayınevi: Eksik Parça Yayınları
Seri: Geek Kız (#1)
Goodreads Puanı: 3.86

Güzel yüzlü utangaç,
Entel dantel, bilimsel,
Esprili, her şeyi bilen,
Kaçık kız

Adım Harriet Manners ve ben bir geek'im. Ben bunun oldukça iyi bir sıfat olduğunu düşünsem de, okul çantamın üstüne kocaman harflerle 'Geek' yazan arkadaşlarım aynı fikirde değil gibi. Tamam, biraz asosyal olduğumun ve gereğinden fazla şey bildiğimin farkındayım fakat bu dışlanmam gerektiği anlamına gelmez.

Ama modellik ajansından gelen teklif belki de bu durumu tersine çevirmek için bir şans olabilir. Belki de kozamdan sıyrılıp güzel bir kelebeğe dönüşebilirim. Ya da kahverengi bir güveye…

Peki bu dönüşümü, hayali modellik yapmak olan en yakın arkadaşımı kırmadan ve süper yakışıklı manken Nick'e rezil olmadan nasıl yapacağım?
(Tanıtım Bülteninden)
Uzun bir aradan sonra yeni bir turla karşınızdayız. Yaz boyunca bol bol dinlenip, okumak istediğimiz kitapları okuduk ve sonbaharın gelmesiyle de turlarımıza başladık. 2 kişiye Geek Kız hediye ettiğimiz çekiliş için Facebook sayfamıza bakmayı unutmayın! Sayfaya buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Katkılarından dolayı Eksik Parça Yayınları'na teşekkür ederiz!


Geek Kız, -adından da anlaşılacağı üzerine- geek bir kızın moda dünyasına atılmasıyla başlıyor. Bu serüveni oldukça komik ve muhteşem tespitlerle bize anlatan yazarımız, bana kalırsa ortaya oldukça eğlenceli bir iş çıkarmış. Biraz daha ayrıntılı olarak kitabın konusuna değinirsek; Harriet Manners tam anlamıyla bir geek. Bunu nasıl anladığı ise oldukça trajikomik, bir gün okul çantasının üstüne koca kırmızı harflerle GEEK yazılıyor ve kızımız eve döndüğünde bunun ne demek olduğuna sözlükten bakıyor. Geek ise sözlükte şöyle tanımlanıyor,
/geek/
(isim) 1. Moda ve sosyallik açısından yetersiz kişi. 2. Bir konuya aşırı ilgi duyan. 
-KÖKEN İngilizcede 'aptal' anlamına gelen geck.

Bir kutup ayısı olduğunuzu ve kendinizi aniden bir yağmur ormanının tam ortasında bulduğunuzu hayal edin. Etrafta uçan sincaplar, maymunlar ve parlak yeşil kurbağalar var ve sizin buraya nasıl geldiğiniz ya da ne yapmanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yok. Yalnızsınız, kaybolmuşsunuz, korkuyorsunuz ve son derece emin olduğunuz tek şey, orada olmamanız gerektiği.
Sayfa 33- Harriet

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, Harriet okulun en popüler kızı değil. Bir tane arkadaşı ve onun gibi geek olan bir sapığı var. En yakın arkadaşıyla moda şovuna gitmek zorunda olan Harriet, orada da işleri mahvetmeyi başarıyor ama bu sefer daha farklı bir şey de oluyor. Keşfediliyor! Hem de oldukça ünlü bir ajans şirketi tarafından. Ama şöyle bir sıkıntısı var, mankenlik hedefi olan ve modaya düşkün olan kişi en yakın arkadaşı olan Nat ve ona ihanet ettiğini düşünüyor. Aynı zamanda oradaki modadan bu kadar nefret eden ve uzak olan tek kişi olarak nasıl keşfedildi? Böylece olaylar başlıyor.


Geek Kız tam anlamıyla kendini bulma hikayesi. Ergenlik çağında olanlara gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir kitap. Aynı zamanda benim gibi bu tip masum ve eğlenceli türdeki kitap sevenler de bir göz atabilir. Son olarak şunu da söylemek istiyorum Geek Kız'ı okurken sevdiğim birçok kitaba göndermeler yapıldığını gördüm, şu yoğun günlerimde yüzümü güldüren ve beni mutlu eden yegane şey buydu.

Puanlama: 4/5Geek Nedir?

Öncelikle şuna açıklama getirmek istiyorum, Geek'in dilimizde tam bir karşılığı yok bundan dolayı ingilizcesini kullanıyoruz. Buradan da yayınevine teşekkür etmek gerekir, kitabın isminde orijinaline sadık kaldıkları için. Geek dediğimiz bu insanlar, kafayı bir konuya takmış, asosyal kişiler için kullanılan argo tabirdir. Çizgi romanlara, fantastik bilimkurgu türündeki filmlere, bilgisayar oyunlarına çok fazla ilgi duyan insanlar için kullanılan bir kelime olan Geek sık sık Nerd ile karıştırılıyor. Bu konuyu araştırmadan önce aralarındaki farkı tam olarak ben de bilmiyordum, o yüzden yanlışım varsa düzeltmekten çekinmeyin. Nerd olmak için derslerde çok başarılı ve çok zeki olmamız gerekiyormuş ama Geek olmak için böyle bir şart yokmuş. Ve araştırırken sık sık karşıma çıkan bir tanım da şu; ''Bilgisayar kurdu olan kişilerle ilgili bilgisayar meraklılarıyla ilgili, bilgisayar uzmanı olan kişilerle ilgili''
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...