25 Aralık 2013 Çarşamba

Ada- Tracey Garvis Graves| Kitap Yorumu


Kitap: Ada
Yazar: Tracey Garvis Graves
Tür: Günümüz, Romans
Yayınevi: Epsilon
Seri: On The Island (#1)

Otuzlu yaşlardaki İngilizce Öğretmeni Anna Emerson, Maldivlerdeki bir yazlıkta T.J. Callahan’a özel ders vermesi teklif edildiğinde bir an bile tereddüt etmeden bu yaz işini kabul eder. Kütüphanenin yerine tropik bir adada çalışmayı kim istemez ki?
Kimse onun fikrini almış olmasa da, T.J.’in şehri terk etmeye hiç niyeti yoktur. On yedi yaşında olan T.J, kanseri daha yeni alt etmiştir. Bu dertlerden kurtulduktan sonra ilk yazını ailesiyle değil, arkadaşlarıyla beraber geçirmek ister.
Anna ve T.J. Maldivler’deki yazlık eve doğru yola çıkmışken, bindikleri deniz uçağının pilotu kalp krizi geçirir ve uçak köpekbalıklarıyla dolu Hint Okyanusu’na çakılır.
Zorlukla kıyısına vardıkları ıssız adada, ilk düşünceleri hayatta kalmaktır. Su, yiyecek, ateş ve barınak bulmak için beraber çalışmak zorunda kalırlar. Günler, haftalara, aylar yıllara dönerken, kazazedeler şiddetli tropik fırtınalar, denizin içindeki tehlikeli canlılar ve T.J.’in kanserinin tekrarlama ihtimali de dâhil birçok sıkıntıyla
karşılaşırlar.
Ancak en büyük tehlike adada herkesten çok uzakta, iki kişi yaşamaktır. T.J. adada bir doğum günü daha kutlarken, Anna da, yavaşça yetişkinliğe adım atan bu genç adamla yaşamanın eskisi kadar kolay olamayacağını anlamaya başlar.
“Ada insanı içine çeken, zekice yazılmış bir öykü. Karakterleri son sayfayı çevirdikten sonra bile aklınızdan çıkaramayacaksınız.”


Ada çıktığından beri okumak için yanıp tutuştuğum bir kitaptı. Beklentilerim çok yüksek değildi, mükemmel bir kitap beklemiyordum ve tam da düşündüğüm gibi bir kitap çıktı. Bu soğuk günlerde, sıcak bir ada ortamında geçen keyifli bir roman okumak isteyen herkes edinmeli. Ayrıca kitabı okuduktan sonra adalarda geçen romanları merak edip araştırdım, aşağıda benim ilgimi çekenleri listeledim bakmayı unutmayın! ^^

Öncelikle yazarın dili sade ve anlaşılırdı. Kitap çok çabuk okunuyor, ben birkaç sayfa okurum diye başına oturmuştum ve kalktığımda kitabın yarısından fazlasını okuduğumu gördüm. Sayfaları büyük bir merakla çevirdim, bir sonraki sayfada ne olacak acaba diye bir türlü kalkamadım kitabın başından.

Ada ortamı kesinlikle iyi yansıtılmıştı, adada yaşanan olayların ne kadar gerçekçi olduğu hakkında pek bir fikrim yok, bu konuda çok cahilim ama hiçbir zaman olayların abartıldığını düşünmedim. Evet, birkaç olaydan kolay yırtmış olabilirler ama sonuçta bu bir kurgu, belirttiğim gibi ben rahatsız olmadım.
Karakterleri de sevdim, hepsi çok tutarlıydı ve yazar bizlere mükemmel bir erkek portresi çizmiş. Ah keşke gerçek hayatta da T.J. 'ler olsa. Ayrıca bazı olayların çok çabuk kabullenildiğini düşünüyorum, yazarın kesinlikle bir iki sorun yaratacağını düşünüyordum ama beni ters köşeye yatırdı.

Bana keyifli vakit geçirten ama muhtemelen iki-üç aya kadar olay akışının çoğunu unutacağım bir kitap oldu Ada. Kitabı merak edip de okuyup okumamak arasında kalan herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar!

Puanlama: 4/5

Benim ilgimi çeken adada geçen romanlar;

1. Sineklerin Tanrısı- William Golding
2. Island of the Blue Dolphins- Scott O'dell
3. Robinson Crouse- Danie Defoe
4. Zindan Adası- Dennis Lehane
5. Duma Adası- Stephen King


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...